Codzienny Fake News Neuropa – znaleziska dodawane przez neuropa celem szerzenia dezinformacji nt. sytuacji politycznej, gospodarczej, ekonomicznej i światopoglądowej w Polsce. Każdy z nich oprócz daty i autora znaleziska, będzie okraszony odpowiednim opisem wyjaśniającym, na czym polega fejkowość danego znaleziska.

2019.07.06
#14 – Kierowcy jednak płacą opłatę emisyjną – @murarz13 – #bankier.pl

Na czym polega fakenews?
Tytuł artykułu jasno stwierdza, że kierowcy płacą opłatę emisyjną. Lead tekstu Krzysztofa Kolanego mówi jednak już coś zgoła odmiennego.

Tak, jak się tego spodziewano, średnie ceny paliw nie spadły poniżej pięciu złotych za litr.Dane sugerują, że producenci wbrew wcześniejszym obietnicom w całości przerzucili na kierowców nowy podatek, zwany „opłatą emisyjną”.
W dalszej części tekstu można ponownie przeczytać, o tym, że jest to informacja niepotwierdzona, a jedynie autorską opinią analityków e-petrol.pl:

wiele wskazuje jednak na to, że właśnie tak mogło się stać

Dodatkowo w tekście pojawia się informacja o tym, że cena paliw spadła, a ceny hurtowe są niższe niż przed rokiem.

Mimo że w czerwcu benzyna i ON potaniały średnio po ok. 10 gr/l, to wciąż jest drożej niż przed rokiem. Za benzynę płacimy 11 gr/l więcej, za olej napędowy 6 gr/l więcej, natomiast cena LPG jest obecnie średnio 6 gr/t niższa niż przed rokiem. Spadły natomiast ceny w hurcie. W ciągu ostatniego tygodnia benzyna Pb95 w PKN Orlen potaniała o 3 gr/l (do 4,85 zł/l brutto), a olej napędowy o 5 gr/l (do 4,90 zł). Co interesujące, ceny hurtowe są obecnie niższe niż rok wcześniej. Benzyna jest tańsza o 110 zł/m3, a olej napędowy o 130 zł/m3

Konkluzja:
Czyli dane sugerują, wiele wskazuje, ale niezbitych dowodów na to, że teza z tytułu artykułu jest prawdziwa nie ma, ergo teza z artykułu jest fakenewsem.

Fejka wyszukał: @ignore48 #

pokaż spoiler P.S. Mówiłam, że czym bliżej terminów wyborów, będzie coraz większy wysyp fejków.

tag do obserwowania/czarnolistowania: #codziennyfakenewsneuropa

#polska #paliwo #benzyna #ceny #podatki
#transport #kierowcy #oplataemisyjna
#fakenews #manipulacja #moderacjacontent
#4konserwy.pl #neuropa.ru #bekazlewactwa
#cfnn